NYHETER 
Söndag 19 november | GOF:s framtid – diskussion
2017-11-14 Vad bör GOF vara? På årsmötet i vår förening den 2 april 2017 vållade den frågan livlig debatt. Läs mer...
Foto: GOF
Fågelcentralens kalender 2018
2017-10-09
GOF:s resa till Svalbard 12-22 juli 2018
2017-09-14
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2017-11-19 11:38:52
Broschyr om Torslandaviken, pdf-fil
(0 svar)
2017-11-14 22:54:43
Köpes: Damsholt
(1 svar)
2017-11-14 14:41:55
Köpes: Fågelåret 2015 (SOF)
(0 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Måndag 20 november  -  Söndag 19 november  -  Lördag 18 november
Måndag 20 november

 Bohuslän

Korsnäbbar Loxia  () 
2 hane förbifl. Kärreberg 140, Boh (Stefan Avenfors) tid: 10:40          
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
2 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
22 ex str S Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
15 ex rast Sjöris älvs mynning, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:00-10:00               
1 ad str SV Rershuvudet, Gunneby kile, Boh (Christer Niklasson) tid: 10:30               
9 ex str SO Anrås kile, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 11:46-12:03               
61 ex str SV Slingan, Boh (Per Undeland) tid: 14:35          
25 ex str SV Buslätt, Boh (Lars Aspgren) tid: 09:52               
35 ex str SV Kastellegården, Boh (Anders Hansson) tid: 09:30-10:00          
2 ex str SV Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan Johansson) tid: 09:45               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
3 ex rast Svenshögenviken, Boh (nils-erich karlsson) tid: 11:30-11:50               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
4 ex Tångevik, Boh (Hans-Olof Johansson)               
Alfågel Clangula hyemalis  (Long-tailed Duck) 
2 ex födosökande Grönskären, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 10:40               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
8 ex Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
30 honf födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
1 ex rast Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
6 ex rast Källsnäs, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 10:37-11:28               
2 ex födosökande Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 14:40-14:50          
2 i par födosökande Norums holme, Boh (Per Undeland) tid: 14:40-14:50               
Smålom Gavia stellata  (Red-throated Loon) 
1 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
1 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex Haby bukt, Boh (Hans-Olof Johansson)               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
10 ex födosökande Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 12:31-13:09               
10 ex rast Skedhammarsviken, Boh (nils-erich karlsson) tid: 12:15-13:10               
1 ex födosökande Svenshögenviken, Boh (nils-erich karlsson) tid: 11:30-11:50               
Gråhakedopping Podiceps grisegena  (Red-necked Grebe) 
1 ex rast Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
15 ex Haby bukt, Boh (Hans-Olof Johansson)               
8 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
3 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 ex rast Dagsholmarna, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 10:37-11:28          
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ex förbifl. Trebeneberget, Sjöris, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:00-10:00          
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
- ex födosökande Närestad, Boh (Lennart Hermansson) tid: 13:30               
2 ex rast Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 12:31-13:09               
1 ex Hög, Boh (Peter Strandvik) tid: 11:55               
1 ex Hede Solberg strandängar, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:15               
1 ex Tjurholmsbron, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:05               
1 ex Signehögsholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:08               
Skärsnäppa Calidris maritima  (Purple Sandpiper) 
30 ex födosökande Orskärs ungar, Boh (Stefan Mattsson) tid: 10:30               
3 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
1 ex rast Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
6 ex rast Nordviks ängar, Boh (Tomas Torstenson) tid: 10:15-11:45          
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
1 ex Tångevik, Boh (Hans-Olof Johansson)               
1 ad förbifl. Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
1 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
1 ex rast Källsnäs, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 10:37-11:28               
- ex födosökande Askeröfjorden, Boh (nils-erich karlsson) tid: 12:15-13:10               
1 ex födosökande Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 12:31-13:09               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
3 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
1 ex födosökande Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
2 ex födosökande Grönskären, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 10:40               
2 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
4 ex födosökande Hjärterö fjord, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 14:00               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
2 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
2 ex födosökande Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
1 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Alkekung Alle alle  (Little Auk) 
1 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
1 ex födosökande Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
Lunnefågel Fratercula arctica  (Atlantic Puffin) 
1 1K födosökande Väderöfjorden, Boh (Peter Grahn) tid: 13:30          
1 ex Hållö brott, Boh (Patrik Eld) tid: 12:30               
Berguv Bubo bubo  (Eurasian Eagle-Owl) 
1 ex rast Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Berglärka Eremophila alpestris  (Horned Lark) 
7 ex födosökande Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
5 ex stationär Kaurö, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 11:00-13:30               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex förbifl. Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 12:31-13:09               
1 ex förbifl. Skedhammarsviken, Boh (nils-erich karlsson) tid: 12:15-13:10               
Strömstare Cinclus cinclus  (White-throated Dipper) 
2 ex födosökande Svenshögenviken, Boh (nils-erich karlsson) tid: 11:30-11:50          
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
1 ex lockläte Prästängen, Boh (Olof Kosterbärg) tid: 13:00               
1 ex rast Kålgården, Nordvik, Boh (Tomas Torstenson) tid: 07:30-09:30          
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
2 ex lockläte Träleberg 104, Boh (Jonas Hentati Sundberg)               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex förbifl. Sjöris älvs mynning, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:00-10:00          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
8 ex Tossene, Sotenäs, Boh (Hans-Olof Johansson)               
9 ex rast Nordviks ängar, Boh (Tomas Torstenson) tid: 10:15-11:45          
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
3 ex stationär Träleberg 104, Boh (Jonas Hentati Sundberg)               
2 ex födosökande Kålgården, Nordvik, Boh (Tomas Torstenson) tid: 07:30-09:30          
1 ex födosökande Bilgatan 30, Boh (Siw Ivarsson)               
2 hane födosökande Hildesberg, Boh (Rune Hixén) tid: 14:14-14:33          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
3 ex Tångevik, Boh (Hans-Olof Johansson)               
2 ex födosökande Nordviks ängar, Boh (Tomas Torstenson) tid: 10:15-11:45          
1 ex lockläte Anrås kile, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 11:46-12:03               
1 ex födosökande Kyrkoruinens båtslip, Boh (Anders Hansson) tid: 14:45-15:40               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
5 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               
70 ex förbifl. Röd, Torreby, Boh (Lennart Hermansson) tid: 13:00               
1 ex förbifl. Källsnäs, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 10:37-11:28               
25 ex födosökande Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan Johansson) tid: 09:45               
4 ex förbifl. Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 14:00               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
3 ex förbifl. Anrås kile, Boh (Torbjörn Arvidsson, Owe Hougström) tid: 11:46-12:03               
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
2 ex förbifl. Tångevik, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00-12:30               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
2 ex Grosshamn, Boh (Hans-Olof Johansson)               

 Göteborgstrakten

Bofink/bergfink Fringilla  () 
20 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
Ob. gås Anser/Branta  () 
12 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
15 ex str S Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00          
24 ex str SV Torslandaviken, Boh (Per-Erik Hagström, Jeanette Hagström) tid: 14:30               
18 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
21 ex str SV Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15          
10 ex str S Almedal, Göteborg, Vg (Anita Markusson) tid: 17:40               
43 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00          
13 ex str SV Gunnilse, Angered, Vg (Bodil Nyström) tid: 12:45-14:45               
3 ex str Partille golfbana, Vg (Tobias Meyer) tid: 10:30          
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
1 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
19 ex födosökande Nordreälvstranden, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
6 ex Mölndalsån, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:16               
7 ex Mölndalsån, Elisedal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 15:45               
3 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 09:30-13:00               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
20 ex Norra Röden, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 11:50-13:10          
Salskrake Mergus albellus  (Smew) 
1 honf Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
3 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
3 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
50 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 honf förbifl. Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
1 ad hane födosökande Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15          
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 1K hona Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
1 ex förbifl. Storåsstallets beteshagar, Vg (Bodil Nyström) tid: 12:45-14:45          
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex Kärralunds camping, Göteborg, Vg (Anton Mangsbo)               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
2 ex Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
1 ex stationär Bärby Övergård, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 14:15               
2 ex Bärby, Säve, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 14:10               
6 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
1 ex förbifl. Gunnilse, Angered, Vg (Bodil Nyström) tid: 12:45-14:45               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
3 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00          
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
1 ex Kärrsviken, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
2 ex Kärrsviken, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
2 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
1 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
2 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
5 ex Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
2 ex Erikslund, Vg (Lars Persson) tid: 11:30-12:15               
15 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
4 ex Hårssjön, Vg (Bengt Adamsson m.fl.) tid: 09:15-11:00               
Turkduva Streptopelia decaocto  (Eurasian Collared Dove) 
2 ex Kålltorp, Göteborg, Vg (Anton Mangsbo)          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
2 ex Kärrsviken, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
5 ex Kärrsviken, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Vattenpiplärka Anthus spinoletta  (Water Pipit) 
1 ex Kärrsviken, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Bohemian Waxwing) 
12 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
Strömstare Cinclus cinclus  (White-throated Dipper) 
1 ex födosökande Skatås, Göteborg, Vg (Anton Mangsbo)          
4 ex Jonsereds fabriker, Vg (Lars Persson) tid: 10:00-11:00               
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
1 ex födosökande Östra begravningsplatsen, Göteborg, Vg (Bengt Adamsson, Nils Abrahamsson) tid: 12:00-12:15          
Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros  (Black Redstart) 
1 hane Ers vik, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
1 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 09:30-13:00               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
8 ex födosökande Hårssjön, Vg (Mats Bjersing) tid: 09:15-11:15               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
10 ex Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
1 ex Erikslund, Vg (Lars Persson) tid: 11:30-12:15               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
4 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
10 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
12 ex födosökande Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
24 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
2 ex Hårssjön, Vg (Bengt Adamsson m.fl.) tid: 09:15-11:00               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
7 ex Rörö, Boh (Ola Wennberg) tid: 09:30-14:00               
2 ex födosökande Kvastpricksvägen, Boh (Gunilla Midbratt) tid: 10:00-14:00          
1 ex lockläte Storåsstallets beteshagar, Vg (Bodil Nyström) tid: 12:45-14:45               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
2 ex Finnsmossen, Vg (Bengt Adamsson, Nils Abrahamsson) tid: 14:00               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
10 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Lars-Erik Löfgren) tid: 09:50-12:00               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
7 ex Torslanda golfbana, Boh (Per-Erik Hagström, Jeanette Hagström)               
20 ex Öxnäs, Säve, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-14:15               
1 ex förbifl. Järnbrott, Göteborg, Vg (Jan Mogol)               
50 ex födosökande Gunnilse, Angered, Vg (Bodil Nyström) tid: 12:45-14:45          
25 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 09:30-13:00               
Bändelkorsnäbb Loxia leucoptera  (Two-barred Crossbill) 
5 ex Ljungheden, Vg (Bengt Adamsson, Nils Abrahamsson) tid: 13:10-13:25          
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
1 ex lockläte Kippholmen, Björlanda, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 09:20-11:20               
1 ex lockläte Öxnäs, Säve, Boh (Magnus Kinell, Ingemar BE Larsson) tid: 13:55               

 Halland

Ob. små-/storlom Gavia stellata/arctica  () 
2 ex förbifl. Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
76 ex str SV Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
33 ex förbifl. Torkelstorps strand, Hanhals, Hl (Staffan Valinder) tid: 13:00               
77 ex rast Kvibille, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 12:30-13:00               
3 ex str NV Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Pontus Dejenfelt, Moa Pettersson)               
Sädgås Anser fabalis  (Bean Goose) 
1 ex str SV Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00          
8 ex rast Kvibille, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 12:30-13:00               
Spetsbergsgås Anser brachyrhynchus  (Pink-footed Goose) 
1 ex rast Kvibille, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 12:30-13:00               
Bläsgås Anser albifrons  (Greater White-fronted Goose) 
6 ex rast Kvibille, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 12:30-13:00               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
3000 ex förbifl. Valvikavägen, Hl (Mikael Nord)          
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
100 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
8 ex rast Påarp, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
- ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Pontus Dejenfelt m.fl.) tid: 08:30-09:00               
2 ex Klarningen, Östra Karup, Hl (Thomas Wallin, Karl G Nilsson)               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
- ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Pontus Dejenfelt m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
50 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Alfågel Clangula hyemalis  (Long-tailed Duck) 
8 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
75 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
250 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Salskrake Mergus albellus  (Smew) 
3 honf Dammen, Hl (Mikael Nord)               
Smålom Gavia stellata  (Red-throated Loon) 
1 ex förbifl. Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
8 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
2 ex förbifl. Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Pontus Dejenfelt m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Svarthakedopping Podiceps auritus  (Horned Grebe) 
1 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
40 ex förbifl. Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
2 ex Torkelstorps strand, Hanhals, Hl (Staffan Valinder) tid: 13:00          
1 3K Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
1 3K+ förbifl. Edenberga, Ränneslöv, Hl (PG Utterfors)               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 1K honf Klarningen, Östra Karup, Hl (Thomas Wallin, Karl G Nilsson)               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex Klarningen, Östra Karup, Hl (Thomas Wallin, Karl G Nilsson)               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex förbifl. Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Pontus Dejenfelt, Moa Pettersson) tid: 14:30               
1 ad rast Påarp, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
2 ex lockläte Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
5 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mats Almgren)               
2 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Pontus Dejenfelt m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
300 ex rast Trulstorp, Hl (PG Utterfors)               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
240 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
1 ex Klarningen, Östra Karup, Hl (Thomas Wallin, Karl G Nilsson)               
Skärsnäppa Calidris maritima  (Purple Sandpiper) 
1 ex förbifl. Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
80 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
1 ex rast Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
1 ex 4:e vik, Hl (Mikael Nord) tid: 19:00          
1 ex förbifl. Valvikavägen, Hl (Mikael Nord) tid: 16:44          
12 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
3 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
6 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
4 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Lunnefågel Fratercula arctica  (Atlantic Puffin) 
1 ex str N Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
12 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex lockläte Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Pontus Dejenfelt, Moa Pettersson) tid: 13:45-14:00          
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
1 ex förbifl. Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
14 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
34 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex lockläte Halmstads reningsverk, Hl (Pontus Dejenfelt m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
7 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mats Almgren)               
25 ex Stora gömslet, Hl (Lasse Olsson)               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
4 ex förbifl. Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Pontus Dejenfelt, Moa Pettersson)               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Klarningen, Östra Karup, Hl (Thomas Wallin, Karl G Nilsson)               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
40 ex födosökande Stenudden, Hl (Ilse Melin) tid: 10:30          
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
17 ex str SO Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
8 ex födosökande Busör, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
70 ex str SO Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
150 ex födosökande Långenäsviken, Hl (Anders Wirdheim)          
20 ex födosökande Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
11 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
40 ex födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (bengt hallberg)               
8 ex födosökande Klapperstensfältet, Hl (Göran Lindh m.fl.) tid: 10:00-12:00               
1 ex förbifl. Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Pontus Dejenfelt, Moa Pettersson)               
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
22 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
25 ex rast Malön, Hl (Kjell Wallin) tid: 09:30-14:00