NYHETER 
Resultat från fågelräkningar
2018-02-18 Resultat från 6 av GOF sponsrade fågelmatningar 2018 i SOF/Birdlifes projekt Vinterfåglar inpå Knuten. Läs mer...
Foto: Stig Fredriksson
Vinterfåglar inpå knuten
2018-01-13
Fågelcentralen är inte längre hotad av nedläggning
2017-12-21
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2018-02-19 16:41:53
Stativ + huvud
(0 svar)
2018-02-17 13:41:45
fotoadapter Ifåne
(1 svar)
2018-02-13 16:38:43
Säljes Kikare Swrovski SLC 8x56B
(1 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Måndag 19 februari  -  Söndag 18 februari  -  Lördag 17 februari
Måndag 19 februari

 Bohuslän

Ob. vråk Buteo/Pernis  () 
1 ex födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson) tid: 08:30               
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
6 ex Lillöfjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:35-12:10               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
40 ex Bräcke, Boh (Peter Hvass)               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
29 ex Tjärtånge kile, Boh (Thomas Liebig) tid: 10:45-11:05               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
100 ex Lillöfjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:35-12:10               
10 ex Buvik, Boh (Thomas Liebig) tid: 12:25               
250 ex Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Thomas Liebig) tid: 10:10-10:40               
Salskrake Mergus albellus  (Smew) 
14 ex Trankokefjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:35-12:10               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
2 ex Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh (Thomas Liebig) tid: 10:10-10:40               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 ad Härholmskilen, Boh (Stefan Oscarsson)               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 hane födosökande Bilgatan 30, Boh (Siw Ivarsson) tid: 09:41               
1 ad hona födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 11:00               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex Kragenäs, Tanum, Boh (Lars Åke Karlgren)          
1 ex Hårleby, Boh (Stefan Oscarsson)               
1 ex Härholmskilen, Boh (Stefan Oscarsson)               
1 ex Ålekneken, Kalseröd, Boh (Stefan Oscarsson)               
1 ex Varekil, Orust, Boh (Stefan Oscarsson)               
1 ex födosökande Vräland, Orust, Boh (Stefan Oscarsson)               
1 ex Lundby, Boh (Stefan Oscarsson)               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex förbifl. Grokareby, Boh (Johan Svedholm) tid: 09:30          
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex rast Käringön, Boh (Jonas Smålander)               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
1 ex födosökande Pallens strandplats, Boh (Lena Bolliger Bergqvist) tid: 10:00-12:00               
12 ex Runsvallen, Ytterby, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:30-12:40               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex förbifl. Henån, Boh (Per Saarinen) tid: 10:30          
1 ex Skedhammarsviken, Boh (Thomas Liebig) tid: 10:10-10:40          
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
5 ex stationär Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 11:00               
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
1 ad födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson) tid: 14:29               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Nedre Norgården, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:35-12:10               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
2 ex födosökande Görröd, Boh (Henrik Karlsson) tid: 09:43          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
5 ad födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson) tid: 08:30          
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
7 ex födosökande Pallens strandplats, Boh (Lena Bolliger Bergqvist) tid: 10:00-12:00               
1 ex födosökande Görröd, Boh (Henrik Karlsson) tid: 09:43          
6 ex födosökande Prästgårdstorpet, Boh (Anders Hansson) tid: 15:00-16:00               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
2 ad födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson) tid: 08:30          
10 ex Tega, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:20-12:30               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
2 ex födosökande Görröd, Boh (Henrik Karlsson) tid: 09:43-12:30          
1 ex födosökande Prästgårdstorpet, Boh (Anders Hansson) tid: 15:00-16:00               

 Göteborgstrakten

Bläsgås Anser albifrons  (Greater White-fronted Goose) 
4 ex Välen, Göteborg, Vg (Göran Gustavsson) tid: 14:23-14:33          
4 ad födosökande Gjutegårdsängen, Vg (Uno Unger) tid: 13:40-13:45          
Bläsgås, rasen albifrons Anser albifrons albifrons  () 
4 ad födosökande Gjutegårdsängen, Vg (Ulf Persson) tid: 13:35-14:35               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
5 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Göran Gustavsson) tid: 13:45-14:35               
1 hona stationär Kannebäcksbäcken, Vg (Uno Unger) tid: 13:20-13:40          
1 hane stationär Fågeldammen, Vg (Conny Palm, Bengt Adamsson) tid: 14:10-14:20               
Stjärtand Anas acuta  (Northern Pintail) 
1 hona stationär Fågeldammen, Vg (Conny Palm, Bengt Adamsson) tid: 14:10-14:20               
Brunand Aythya ferina  (Common Pochard) 
1 hane Hästholmskanalen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
1 hane Södskärsdammen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
7 ex Karholmsdammen (Boh-delen), Boh (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
13 ex Hästholmskanalen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
9 ex Södskärsdammen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
1 hona Mölndalsån, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 14:45               
3 ex Mölndalsån, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 14:55          
1 ad hane födosökande Massetjärn, Mölnlycke, Vg (Fredrik Andersson) tid: 11:30          
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex födosökande Småbåtshamnen, Boh (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30          
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
1 ex Hummerviken, Boh (Bengt Karlsson) tid: 14:14               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
7 ex stationär Stora dammen, Vg (Conny Palm) tid: 14:30-14:45               
2 ex stationär Fågeldammen, Vg (Conny Palm, Bengt Adamsson) tid: 14:10-14:20               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
2 ex Fässberg, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 15:25-15:55          
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
2 ex Askimsbadet, Vg (Silke Klick) tid: 16:15-17:00          
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
1 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:00-12:30          
Morkulla Scolopax rusticola  (Eurasian Woodcock) 
1 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:00-12:30          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
2 ex Hjälvik, öckerö, Boh (Bengt Karlsson) tid: 14:40               
1 ex förbifl. Kungsladugård, Göteborg, Vg (Robert Ennerfelt)               
1 ex förbifl. Sisjövägens fågelmatning, Vg (Uno Unger) tid: 15:10-16:10               
Turkduva Streptopelia decaocto  (Eurasian Collared Dove) 
1 ex Bosgården, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 15:00          
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex spel/sång Partille golfbana, Vg (Tobias Meyer) tid: 05:30          
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Bohemian Waxwing) 
1 ex lockläte Hållstamsvägen, Vg (Silke Klick) tid: 07:30-13:15          
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 hane födosökande Kannebäck, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 12:20-13:20          
1 hane födosökande Välen, Göteborg, Vg (Ivar Ivarsson) tid: 11:30-12:30          
1 hona födosökande Hållstamsvägen, Vg (Uno Unger, Silke Klick) tid: 14:00-14:55          
1 hona födosökande Sisjövägens fågelmatning, Vg (Uno Unger) tid: 15:10-16:10          
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
4 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:00-12:30               
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
1 ex födosökande Sisjövägens fågelmatning, Vg (Uno Unger) tid: 15:10-16:10          
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
4 ex Gamla flygfältet, Boh (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
1 ex förbifl. Hästholmskanalen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:30-12:30               
1 ex förbifl. Rya skog, Hisingen, Vg (Ulf Persson) tid: 08:20-09:50               
1 ex Bräcke, Hisingen, Vg (Ulf Persson) tid: 10:00-10:07               
1 ex Järntorget, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 15:05-15:15               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
4 ex Kakelösagatan, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 16:40          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
4 ex Kviberget, Vg (Göran Gustavsson) tid: 13:45-14:35               
12 ex födosökande Partille golfbana, Vg (Tobias Meyer) tid: 05:30          
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
1 ex födosökande Rya skog, Hisingen, Vg (Ulf Persson) tid: 08:20-09:50          
3 ex födosökande Lilla dammen, Vg (Conny Palm) tid: 14:50-15:00               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex lockläte Museikullen, Vg (Conny Palm) tid: 14:00-14:10               

 Halland

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
2 ex rast Busör, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-10:30               
75 ex födosökande Södra Mellby, Hl (Ola Erlandsson) tid: 16:20          
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
80 ex förbifl. Lagaoset, Hl (greger larsson)          
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
30 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 10:30               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
18 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Fredrik Bothén)               
Ringand Aythya collaris  (Ring-necked Duck) 
1 hona födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Fredrik Bothén)               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
- ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 13:00               
Bergand Aythya marila  (Greater Scaup) 
5 ex födosökande Skummeslövsstrand, Hl (Fredrik Bothén) tid: 10:30               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
2 hane födosökande Smedsgård strandängar, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 10:30               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
- ex födosökande Skummeslövsstrand, Hl (Fredrik Bothén) tid: 10:30               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
- ex födosökande Skummeslövsstrand, Hl (Fredrik Bothén) tid: 10:30               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 13:00               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 5K rast Busör, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-10:30               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex födosökande Sperlingsholm, Halmstad, Hl (Stefan Lindahl)               
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
1 honf födosökande Blomstervången, Hl (Jan-Olof Johansson) tid: 09:00-10:00               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
3 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Fredrik Bothén)               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
2 ex rast Särdal, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-10:30          
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
5 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
2 ex förbifl. Galtabäcks hamn, Hl (Fredrik Bothén) tid: 13:20               
10 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 10:30               
Större gulbena Tringa melanoleuca  (Greater Yellowlegs) 
1 ex Smedsgård strandängar, Hl (Janne Dahlén, Pär Söderquist) tid: 15:30          
Turkduva Streptopelia decaocto  (Eurasian Collared Dove) 
1 ex födosökande Kattegattgymnasiet, Hl (Fredrik Bothén)               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
2 ex lockläte Alenäs, Breared, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 17:15-18:15          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
2 ex Säbyholm, Hl (Erik Johansson)               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex spel/sång Säbyholm, Hl (Erik Johansson) tid: 08:55          
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
6 ex förbifl. Lagaoset, Hl (greger larsson)          
1 ex str NO Nya Skottorp, Hl (Ola Erlandsson) tid: 12:10               
1 ex spel/sång Bonnarps kvarn, Hl (Erik Johansson)               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 13:00               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
1 ex Torva, Onsala, Hl (Rolf Persson)          
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Fredrik Bothén)               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
6 ex födosökande vid bron, Hl (Kirsten Malmström)               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex födosökande Lagaoset, Hl (greger larsson)               
Råka Corvus frugilegus  (Rook) 
3 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl (Christina Bredin, Marjatta Ericson) tid: 10:30               
4 ex födosökande Kattegattgymnasiet, Hl (Fredrik Bothén)               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
1 hane rast Brunnsgatan 4, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh)               
2 ex födosökande Lilla Tjärby, Laholm, Hl (Erik Johansson)               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
8 ex födosökande Spånstad, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 07:30-16:00               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
6 ex födosökande Matningen, Alelövsvägen 35, Hl (Juha Autio) tid: 13:00               
6 ex födosökande Spånstad, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 07:30-16:00               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
4 ex förbifl. Galtabäcks hamn, Hl (Fredrik Bothén) tid: 13:20               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
1 ex födosökande Spånstad, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 07:30-16:00               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex födosökande Matningen, Alelövsvägen 35, Hl (Juha Autio) tid: 12:00               
1 ex stationär Brunnsgatan 4, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh)               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
70 ex rast Bjällbo, Hl (Jan-Olof Johansson) tid: 12:00-12:30