Torsdag 11 januari

Sångsvan
12 ex rast Stockholmarna, Boh (Kåre Ström)
16 ex rast Holma, Boh  11:30-12:00 (Jan-Erik Johansson)
2 ad födosökande Norums holme, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
8 ex rast Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh  14:00 (Jan Johansson)
I ån.
Vigg
7 ex födosökande Lanesund, Boh  12:00-13:00 (Jan-Erik Johansson)
7 ex Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh  13:00-13:15 (Peter Strandvik)
Ejder
35 ex Inre Skapholmen, Boh  14:00-14:30 (Peter Strandvik)
5 ex Bäckerö fjord, Boh  14:00-14:30 (Peter Strandvik)
20 ex Astrids fisk, Boh  13:45-13:55 (Peter Strandvik)
52 ex rast Nordösundet, Boh (Kåre Ström)
45 ex rast Tjuvkils huvud, Boh (Kåre Ström)
25 ex Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh  13:00-13:15 (Peter Strandvik)
Sjöorre
5 ex stationär Bärby holme, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
N Bärby holme
Svärta
5 ex stationär Bärby holme, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
N Bärby holme
Salskrake
1 honf Boxviks kile, Orust, Boh  15:40-15:50 (Peter Strandvik)
1 honf Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh  13:00-13:15 (Peter Strandvik)
Smådopping
1 ex födosökande Nordströmmarna, Boh  08:51 (Max Allan Niklasson)
Skäggdopping
10 ex Jordhammarsviken, Stenungsund, Boh  13:00-13:15 (Peter Strandvik)
Havsörn
1 ex Bråtö, Boh  16:00 (Peter Strandvik)
Inflygande från N, strax Ö om Kråkesundsgap. Sågs från Edshutshall
1 ex förbifl. Tjuvkils huvud, Boh (Kåre Ström)
Ormvråk
2 ex Brådal, Boh (Hans-Olof Johansson)
1 ex födosökande Kibesten, Boh (Thomas Ring)
1 ex födosökande Röra, Orust, Boh (Stefan Oscarsson)
1 ex födosökande Långeby, Boh (Stefan Oscarsson)
2 ex rast Harestadslätten, Boh (Kåre Ström)
1 ex Nyhem, Skårby, Boh  12:45 (Peter Strandvik)
Morkulla
1 ex Migandet, Boh (Kåre Ström)
Uppflog och drog iväg
1 ex rast Holmen, Boh  10:30 (Hans Petersson)
Stöttes vid ån.
Ringduva
1 ex födosökande Buslätt, Boh  14:02 (Lars Aspgren)
Turkduva
1 ex spel/sång Järnvägsgatan 5 (bakgården), Boh (Anders Fransson)
Berguv
1 ex Orust kommun, Boh  16:45-17:00 (Peter Strandvik)
Kattuggla
1 ex spel/sång Dalarne, Boh  17:30 (Thomas Ring)
Spillkråka
1 ex Brådal, Boh (Hans-Olof Johansson)
1 ex födosökande Tofta kile, Boh (Kåre Ström)
Strömstare
1 ex födosökande Holmen, Boh  10:30 (Hans Petersson)
Vattenfallet.
Stjärtmes
20 ex Gullmarsskogen, Boh (Anders Fransson)
7 ad födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson)
8 ex stationär Holmen, Boh  09:30 (Hans Petersson)
Tofsmes
2 ex Gullmarsskogen, Boh (Anders Fransson)
1 ex födosökande Lilla Holmevatten, Boh  10:00-11:00 (Lennart Hermansson)
1 ex Ålslån, Boh  13:30-15:00 (Kenneth Johansson)
Stare
2 ex Morlanda säteri, Boh  09:40 (Max Allan Niklasson)
Inne i parken
Bergfink
1 ex Skäret, Boh  11:00-13:00 (Kajsa Gustafsson)
4 ex födosökande Boxhultsvägen, Boh  10:30 (Jan Johansson)
Steglits
3 ex födosökande Äng, Boh (Lennart Lyberg)
Matningen
20 ad stationär Olsnäs, Boh (Christer Niklasson)
Minst 20
4 ex förbifl. Slingan, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
En flock
Grönsiska
1 ex födosökande Härholmskilen, Boh (Stefan Oscarsson)
1 ex förbifl. Slingan, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
100 ex födosökande Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh  14:00 (Jan Johansson)
Lite mindre grönsiska än gråsiska i flocken.
40 ex födosökande Holmen, Boh  10:30 (Hans Petersson)
Gråsiska
1 ex födosökande Härholmskilen, Boh (Stefan Oscarsson)
20 ex förbifl. Slingan, Boh  14:25-15:10 (Per Undeland)
En flock
100 ex födosökande Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh  14:00 (Jan Johansson)
Minst. Lite fler gråsiska än grönsiska i flocken.
2 ex förbifl. Holmen, Boh  10:30 (Hans Petersson)
Brunsiska
3 ex födosökande Järnvägsgatan 5 (bakgården), Boh (Anders Fransson)
Stenknäck
1 ex stationär Strömstad, Boh (gnm Lars Åke Karlgren)
Slotteberget
1 ex Skäret, Boh  11:00-13:00 (Kajsa Gustafsson)