Fredag 12 januari

Sångsvan
11 ex str O Viskans mynning, Hl  08:55 (Peter Strandvik)
53 ex Farehammarsviken, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
9 ad födosökande Lerjan, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
4 2K födosökande Lerjan, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
15 ex förbifl. Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
5 ex Smedsgård strandängar, Hl  09:15-09:40 (Peter Strandvik)
2 ad, 3 2k.
2 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
6 ex förbifl. Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
1 ex rast Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
7 ad Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
- ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
4 ad Norra Lyngen, Morup, Hl  10:30-10:45 (Peter Strandvik)
75 ex rast Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
13 ex förbifl. Bryntebo, Morup, Hl  09:00-09:02 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
5 ex förbifl. Ramsjöholm, Hl (Björn Lindberg)
2 ex stationär Ramsjöholm, Hl (Björn Lindberg)
6 ex rast Särdals våtmark, Hl  13:15 (Irene Hofstedt)
3 ex rast Björsgård, Hl  13:15 (Irene Hofstedt)
5 ex födosökande Skintaby, Harplinge, Hl  09:37 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
10 ex str S Tönnersa strand, Hl  10:00-10:45 (Margareta Lindh, Göran Lindh)
Bläsgås
- ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
9 ex rast Korshamn, Hl  09:30-10:00 (Magnus Köpman, Roger Nordahl)
3 ex rast Furudal, Hl  11:32 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Vitkindad gås
5 ex Galtabäcks hamn, Hl (Kenneth Alexandersson)
300 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
260 ex Smedsgård strandängar, Hl  09:15-09:40 (Peter Strandvik)
100 ex stationär Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
ca
- ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
15 ex rast Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Musse Björklund)
Bläsand
2 i par Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Kanalen
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
4 ex Bassängen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
3 ex födosökande Lerjan, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
3 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
4 ex rast Smalasudde, Hl (Magnus Jäderblad)
5 ex födosökande Smedsgård, Tvååker, Hl  12:25-12:55 (Silke Klick)
1 hane stationär Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
1 hane förbifl. Smedsgård strandängar, Hl  08:05-09:00 (Magnus Köpman)
- ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
5 ex Korshamn, Hl  14:00-15:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
Snatterand
1 hane Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Bassängen
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
12 ex rast Smalasudde, Hl (Magnus Jäderblad)
Kricka
45 ex Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
ca/Bassängen
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
63 ex Obsplatsen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
i kanalmynningen nedanför obsplatsen
4 i par rast Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
1 ex Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
50 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  13:15-14:00 (Leif Jern, Arne Larsson, PETER BERGLIN)
30 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
15 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
- ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
- ex Halmstads reningsverk, Hl  11:40-12:20 (Jan Tranderyd, Mariann Tranderyd)
- ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (David Olausson)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
Stjärtand
1 hane Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Bassängen
1 hane Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
1 hane Bassängen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
Ringand
1 hona Halmstads reningsverk, Hl  15:30 (Andreas Wernersson, Linda Mörner)
1 hona födosökande Halmstads reningsverk, Hl  14:20-14:35 (Thomas Karlsson)
1 hona rast Halmstads reningsverk, Hl  13:15-14:00 (Leif Jern, Arne Larsson, PETER BERGLIN)
1 honf stationär Halmstads reningsverk, Hl  12:50 (Göran Ericson)
1 hona födosökande Halmstads reningsverk, Hl  12:10-12:30 (Ragnar Gustafsson, Brita Gustafsson)
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
1 hona Halmstads reningsverk, Hl  11:59 (Clas Tornefjell)
1 2K+ hona rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
1 hona Halmstads reningsverk, Hl (David Olausson)
1 hona födosökande Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson m.fl.)
1 hona Halmstads reningsverk, Hl (Martin Alexandersson)
Vigg
2 ex Hanhalsholme, Hl  15:50-16:00 (Peter Strandvik)
1 hane Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Kanalen
- ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
150 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
- ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
- ex Halmstads reningsverk, Hl  11:40-12:20 (Jan Tranderyd, Mariann Tranderyd)
- ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (David Olausson)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
Bergand
1 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  14:20-14:35 (Thomas Karlsson)
1 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
1 2K hane rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Ejder
20 ex Hanhalsholme, Hl  15:50-16:00 (Peter Strandvik)
30 ex födosökande Bråtaviken, Hl  08:30-10:00 (Ilse Melin)
5 ex förbifl. Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
- ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
- ex födosökande Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
4 ex rast Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 hane förbifl. Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex förbifl. Busör, Hl  11:45-12:45 (Tommie Fagerberg, Irene Hofstedt)
- ex födosökande Skallen, Hl  09:44-09:56 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
100 ex rast Tyludden, Hl  15:20-15:40 (Christopher Gullander)
Alfågel
1 hane födosökande Landabukten, Hl  08:30-09:00 (Peter Bengtsson)
Samma lokal som rapp. 11/1.
Sjöorre
120 ex Smedsgård strandängar, Hl  09:15-09:40 (Peter Strandvik)
I en tät flock, utanför stranden
120 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
100 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  09:40-10:10 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
ca
100 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
ca
100 ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
ca
1 hane förbifl. Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl (David Olausson)
- ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  12:30-14:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
5 ex str S Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
1 ex förbifl. Busör, Hl  11:45-12:45 (Tommie Fagerberg, Irene Hofstedt)
30 ex rast Tyludden, Hl  15:20-15:40 (Christopher Gullander)
20 ex rast Tönnersa strand, Hl  10:00-10:45 (Margareta Lindh, Göran Lindh)
Svärta
1 ex rast Tyludden, Hl  15:20-15:40 (Christopher Gullander)
8 ex rast Tönnersa strand, Hl  10:00-10:45 (Margareta Lindh, Göran Lindh)
Salskrake
5 ex Hanhalsholme, Hl  15:50-16:00 (Peter Strandvik)
fyra hanar, en hona
1 hona Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
1 honf Galtabäcks hamn, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
Orre
6 ex Långhulten, Breared, Hl (David Olausson)
Tjäder
1 hane Torared, Hl  09:00-11:00 (Per Magnus Ehde)
Smålom
1 ex str S Steninge, Hl  10:45-10:55 (Magnus Köpman, Roger Nordahl)
2 ex födosökande Hamninloppet, Hl  13:30-13:45 (Vahn Tellram)
7 ex rast Västra stranden, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Smådopping
2 ex stationär Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Kanalen
3 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  14:00-15:00 (Vahn Tellram)
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
1 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
- ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
Skäggdopping
1 ex Hanhalsholme, Hl  15:50-16:00 (Peter Strandvik)
3 ex födosökande Hamninloppet, Hl  13:30-13:45 (Vahn Tellram)
4 ex rast Västra stranden, Hl  12:30 (Magnus Köpman)
4 ex rast Västra stranden, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
3 ex rast Tönnersa strand, Hl  10:00-10:45 (Margareta Lindh, Göran Lindh)
Svarthakedopping
2 ex rast Tönnersa strand, Hl  10:00-10:45 (Margareta Lindh, Göran Lindh)
Toppskarv
4 ex Galtabäcksskär, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
På SV-sidan av skäret. Både ad, med tofs och 2k
4 ex rast Galtabäcksskär, Hl  09:00-16:30 (Magnus Jäderblad)
På stenarna SV Galtabäcks skär.
15 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
ca
11 ex stationär Morups Tånge, Hl (Kenneth Alexandersson)
2 ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
1 2K+ förbifl. Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Röd glada
1 ex födosökande Borrås, Tvååker, Hl (Björn Lindberg)
2 i par Hässlås Högalund, Stafsinge, Hl  13:35-13:40 (Peter Strandvik)
Kuttrade med varandra, på samma gren
1 ex Torstorp, Vinberg, Hl  13:10 (Peter Strandvik)
3 ex Vallby, Alfshög, Hl  13:15 (Peter Strandvik)
I samma träd
1 ex förbifl. Heberg, Hl  09:29 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Havsörn
1 ad stationär Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
2 ad i par Bassängen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
Den ena blank över svart hö, röd över svart vä. Hanen
1 ad rast Smedsgård, Tvååker, Hl  12:25-12:55 (Silke Klick)
1 ex stationär Smedsgård strandängar, Hl  12:30-14:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
1 ad Sävsjö, Hl  12:30-12:40 (Peter Strandvik)
1 5K+ förbifl. Sjöbol, Hl (Björn Lindberg)
1 ad rast Busör, Hl  11:45-12:45 (Tommie Fagerberg, Irene Hofstedt)
1 ad Hjuleberg slott, Hl (Kenneth Alexandersson)
Flög iväg med ett slaget byte, troligen gräsand.
1 ad förbifl. Torared, Hl  09:00-11:00 (Per Magnus Ehde)
Blå kärrhök
1 hona födosökande Smedsgård strandängar, Hl  12:30-14:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
1 honf förbifl. Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 honf Smedsgård strandängar, Hl (David Olausson)
1 honf födosökande Tvååkers Gata 1A, Hl  13:59 (Joanna Hägerström)
1 ad hane födosökande Sjöbol, Hl (Björn Lindberg)
1 2K+ hane förbifl. Trönninge, Hl  11:23 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Sparvhök
1 ex förbifl. Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
1 hane förbifl. Skallen, Hl  09:44-09:56 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex förbifl. Halmstads reningsverk, Hl  14:20-14:35 (Thomas Karlsson)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
1 ex förbifl. Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl (Martin Alexandersson)
1 ex födosökande Slättetorpet, Kvibille, Hl  14:45 (Arne Lysell)
1 hane Långhulten, Breared, Hl (David Olausson)
Ormvråk
1 ex Arendal, Tölö, Hl  13:00 (Magnus Jonsson)
1 ex Myraslätten, Fjärås, Hl  15:40 (Peter Strandvik)
1 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Himle, Spannarp, Hl  13:50 (Peter Strandvik)
1 ex rast Tvååkeravfarten E6, Hl  12:15 (Silke Klick)
1 ex Torsåsens livsmedelsindustri, Hl  12:10 (Peter Strandvik)
1 ex Modellflygplatsen, Hl  12:15-12:25 (Peter Strandvik)
1 ex Sävsjö, Hl  12:30-12:40 (Peter Strandvik)
3 ex stationär Sjöbol, Hl (Björn Lindberg)
2 ex stationär Ramsjöholm, Hl (Björn Lindberg)
1 ex Hässlås Högalund, Stafsinge, Hl  13:35-13:40 (Peter Strandvik)
1 ex rast Falkenberg, Hl  09:19-09:25 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Skärslidarna, Vinberg, Hl  12:45 (Peter Strandvik)
1 ex Vinberg, Hl  13:00 (Peter Strandvik)
1 ex Vallby, Alfshög, Hl  13:15 (Peter Strandvik)
3 ex Hjuleberg slott, Hl (Kenneth Alexandersson)
1 ex förbifl. Örelid, Hl  11:30 (Arne Lysell)
1 ex stationär Halmstad, Hl  13:50 (Magnus Köpman, Roger Nordahl)
Längs E6
1 ex Torared, Hl  09:00-11:00 (Per Magnus Ehde)
1 ex rast Furudal, Hl  11:32 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Fjällvråk
1 ex Fågeltornsviken, Hl  14:00 (Staffan Valinder)
1 ex Enets naturreservat, Hl  10:00 (Kaj Sundström)
1 ex Hjuleberg slott, Hl (Kenneth Alexandersson)
Kungsörn
1 2K+ rast Ramsjöholm, Hl (Björn Lindberg)
Pilgrimsfalk
1 ad Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
1 ex Varbergs hamn, Hl  08:45 (Pär Sandberg)
På strålkastare invud PLM-silon, efter att ha "jagat" en kråka.
1 ad hona födosökande Galtabäcksskär, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
Med byte, på skäret
1 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Satt vid stranden och åt av något.
1 2K Morups hallar, Hl  11:05-11:35 (Peter Strandvik)
1 ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
1 ad rast Korshamn, Hl  09:30-10:00 (Magnus Köpman, Roger Nordahl)
Troligen en hona, satt på sydvästra skarvstenarna.
1 ad rast Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ad Sävsjö, Hl  12:30-12:40 (Peter Strandvik)
1 ad rast Busör, Hl  11:45-12:45 (Tommie Fagerberg, Irene Hofstedt)
2 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  14:00-15:00 (Vahn Tellram)
På stenpiren ut mot stora fyren.
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
1 ad hane rast Halmstad hamn, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Vattenrall
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
syntes födosöka kort stund i vasskanten innan den försvann in i vassen igen
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
1 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
I en den lilla smala strippen på slutet av bassängerna
Rörhöna
1 ex Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Kanalen
1 ex Kanalen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
13 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
2 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl  13:15-14:00 (Leif Jern, Arne Larsson, PETER BERGLIN)
2 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-13:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
2 ex Halmstads reningsverk, Hl  12:00-12:45 (Kaj Sundström)
- ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  09:00-11:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
Skärsnäppa
2 ex Steninge strand, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
1 ex födosökande Steninge, Hl  11:30 (Tommie Fagerberg, Irene Hofstedt)
Dvärgbeckasin
1 ex Långenäsviken, Hl (Anders Wirdheim)
Storspov
6 ex födosökande Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Bassängen
7 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)
Räknat från naturum
2 ex Bassängen, Hl  14:00-14:45 (Peter Strandvik)
2 ex födosökande Lerjan, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
1 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
5 ex födosökande Smedsgård, Tvååker, Hl  12:25-12:55 (Silke Klick)
43 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
16 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  09:15-09:40 (Peter Strandvik)
Utteros och Smedsgårds strandäng
10 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  12:30-14:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
Minst
10 ex Smedsgård strandängar, Hl (Kenneth Alexandersson)
4 ex Smedsgård strandängar, Hl (David Olausson)
3 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  14:30-15:30 (Ilse Melin)
3 ex Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
- ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
1 ex Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
2 ex Brevik, Hl  11:55 (Peter Strandvik)
4 ex Norra Lyngen, Morup, Hl  10:30-10:45 (Peter Strandvik)
12 ex rast Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
2 ex födosökande Korshamn, Hl  14:00-15:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
1 ex Korshamn, Hl  12:05 (Peter Strandvik)
Större gulbena
1 ex stationär Utteros, Tvååker, Hl  11:55 (Per Gajemo)
1 ex födosökande Smedsgård, Tvååker, Hl  12:25-12:55 (Silke Klick)
i ganska djupt vatten i lagunen SV om Otterosvägen
1 2K Smedsgård, Tvååker, Hl  09:00-16:30 (Magnus Jäderblad)
Verkar övernatta vid Sälrevet, stenarna ute vid yttre delen av åmynningen Utteros/Smedsgård. Var där tidigt i morse och nu i skymningen. Födosökte större delen av dagen längs åmynningen. På eftermiddagen längre söderut nästan vid Björkäng. Ses bäst från Smedsgård.
1 ex Smedsgård, Tvååker, Hl (mikael karlsson)
1 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  14:30-15:30 (Ilse Melin)
Sågs i sydvästra delen av lagunen födosökande mest i ganska djupt vatten. Verkade finnas gott om föda.
1 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  13:55-14:40 (Henrik Gustafsson)
1 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  12:30-14:00 (Åsa Erasmie Hedlund)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl  12:25-13:00 (Jan Hellstrand)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl  11:00 (Clas Tornefjell)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl  10:30 (Maria Palmqvist)
1 ex stationär Smedsgård strandängar, Hl  09:45 (Kenneth Alexandersson)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl  09:40-10:10 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
på stenreveln
1 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  09:15-09:40 (Peter Strandvik)
Ute på stenreveln
1 ex stationär Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
1 ex födosökande Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
1 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Smedsgård strandängar, Hl (David Olausson)
Ringduva
100 ex Varbergs centrum, Hl  12:55 (Staffan Sénby)
Minst 100 insträckande, Västra Vall
1 ex rast Falkenberg, Hl  09:19-09:25 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
3 ex Vinberg, Hl  13:00 (Peter Strandvik)
3 ex födosökande Haverdal, Hl  09:44 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
2 ex Haverdal, Hl  10:00 (Kaj Sundström)
2 ex Haverdal, Hl (Roger Nordahl)
Turkduva
1 ex spel/sång Kungsbacka, Hl  10:15-14:15 (Lars Erik Norbäck)
Skogsallén/Svangatan
2 ex rast Stenhuggeriet, Hl  12:30 (Vahn Tellram)
2 ex födosökande Stenhuggeriet, Hl (Anders Wirdheim)
På min fågelmatning.
Kattuggla
1 ex stationär Jansabryggan, Hl  15:50 (Christopher Gullander)
Berglärka
7 ex födosökande Galtabäcksskär, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
SO, rätt så nära hamnen
7 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
7 ex stationär Galtabäcks hamn, Hl (Kenneth Alexandersson)
10 ex rast Utteros, Tvååker, Hl  09:00-16:30 (Magnus Jäderblad)
På östra delen av ön i inre delen av åmynningen Utteros.
2 ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
2 ex födosökande Korshamn, Hl  14:00-15:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
15 ex förbifl. Veinge, Hl  11:28 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
mellan 15-20ex passerade över väg 15 framför bilen i höjd med Veinge
Ängspiplärka
6 ex Morups hallar, Hl  11:05-11:35 (Peter Strandvik)
- ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
5 ex Norra Lyngen, Morup, Hl  10:30-10:45 (Peter Strandvik)
2 ex födosökande Haverdal, Hl  11:00-11:30 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
i strandkanten
Skärpiplärka
1 ex rast Smalasudde, Hl  09:00-16:30 (Magnus Jäderblad)
Tillsammans med en vattenpiplärka.
1 ex Skallen, Hl  11:00-11:30 (Kaj Sundström)
1 ex Haverdal, Hl  11:00-11:30 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
i strandkanten
Vattenpiplärka
1 ex rast Smalasudde, Hl  09:00-16:30 (Magnus Jäderblad)
Tillsammans med en skärpiplärka.
1 ex Skallen, Hl  11:00-11:30 (Kaj Sundström)
1 ex födosökande Skallen, Hl  09:44-09:56 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Haverdal norra, Hl (Martin Alexandersson)
I strandkanten med skärpip
1 ex födosökande Haverdal, Hl  11:00-11:30 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
i strandkanten, i tången
1 ex Haverdal, Hl (Clas Tornefjell)
Forsärla
1 ex Morups hallar, Hl  11:05-11:35 (Peter Strandvik)
1 ex förbifl. Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
1 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  14:20-14:35 (Thomas Karlsson)
1 ex lockläte Halmstads reningsverk, Hl  14:00-15:00 (Vahn Tellram)
1 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl  13:15-14:00 (Leif Jern, Arne Larsson, PETER BERGLIN)
1 ex lockläte Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
Sidensvans
- ex födosökande Vassbäck, Hl  09:30 (Peter Bengtsson)
2 ex födosökande Spritkullen, Hl (Anders Wirdheim)
12 ex rast Grustäkt, S Vessingesjön, Hl  11:31 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Strömstare
1 ex födosökande Kalvabol, Kvibille, Hl  11:45 (Arne Lysell)
Svarthätta
1 hona födosökande Hantverksg. 26, Hl (Julius Wengelin Grantén)
Skäggmes
1 hona Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Vassen mot stora gömslet. Ytterligare minst ett ex hördes.
Stjärtmes
6 ex Kalvabol, Kvibille, Hl  11:45 (Arne Lysell)
Varfågel
1 ex Varberg, Hl  14:45 (Kaj Sundström)
Vid E6
Råka
10 ex födosökande Galtabäcksskär, Hl  09:45-10:15 (Peter Strandvik)
10 ex födosökande Galtabäcks hamn, Hl  10:00-10:30 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Minst
1 ex födosökande Utteros, Tvååker, Hl  12:15 (Silke Klick)
400 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
3 ex förbifl. Smedsgård strandängar, Hl  09:10-09:40 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
- ex Smedsgård strandängar, Hl  08:30-09:00 (Kaj Sundström)
- ex födosökande Morups hallar, Hl (Mats Axelson)
20 ex Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
15 ex Glommen, Hl  11:50-12:00 (Peter Strandvik)
2 ex stationär Glommen, Hl  10:30 (Jan Tranderyd, Mariann Tranderyd)
- ex Morups Tånge, Hl  09:30-10:00 (Kaj Sundström)
50 ex Norra Lyngen, Morup, Hl  10:30-10:45 (Peter Strandvik)
30 ex förbifl. Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
- ex Korshamn, Hl  14:00-15:00 (Ann-Marie Arvidsson, Olle Svensson)
20 ex Himle, Spannarp, Hl  08:55 (Peter Strandvik)
12 ex rast Falkenberg, Hl  09:19-09:25 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
5 ex stationär Halmstads reningsverk, Hl  13:15-14:00 (Leif Jern, Arne Larsson, PETER BERGLIN)
5 ex rast Halmstads reningsverk, Hl  10:18-11:09 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
- ex Halmstads reningsverk, Hl (Mikael Larsson)
Gråkråka
- ex Kungsbacka, Hl  10:15-14:15 (Lars Erik Norbäck)
3000 ex rast Smedsgård strandängar, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex födosökande Haverdal, Hl  09:44 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Stare
2 ex förbifl. Korshamn, Hl  09:03-09:14 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
Bofink
1 hane födosökande Matningen, Alelövsvägen 35, Hl  11:00 (Juha Autio)
1 ex lockläte Smedsgård, Tvååker, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
1 ex lockläte Hantverksg. 26, Hl (Julius Wengelin Grantén)
Gråsiska
100 ex födosökande Landabukten, Hl  08:30-10:30 (Peter Bengtsson)
Ca Vassbäck Nortorpsvägen,
10 ex förbifl. Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
ca/Parkeringen vid Naturum
3 ex Getterön, Hl  10:50-12:00 (Claes-Göran Ahlgren, Lennart Torstensson)
Matningen vid Naturum
5 ex lockläte Smedsgård, Tvååker, Hl  08:03-08:51 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
3 ex förbifl. Lyngaskär, Morup, Hl  10:45-10:55 (Peter Strandvik)
5 ex Glommen, Hl  11:50-12:00 (Peter Strandvik)
På fågelmatning
27 ex Modellflygplatsen, Hl  12:15-12:25 (Peter Strandvik)
inkl några cabaret
40 ex förbifl. Skallen, Hl  09:44-09:56 (Edvin Klein, Victor Tapper, Musse Björklund)
30 ex Skallen, Hl  11:00-11:30 (Kaj Sundström)
25 ex födosökande Stenhuggeriet, Hl (Anders Wirdheim)
På min fågelmatning.
30 ex födosökande Västra stranden, Hl  14:35-15:00 (Thomas Karlsson)
ca
40 ex födosökande Halmstads reningsverk, Hl  14:00-15:00 (Vahn Tellram)
Födosökte på Västra stranden.
Brunsiska
1 honf födosökande Matningen, Alelövsvägen 35, Hl  11:00 (Juha Autio)
Stenknäck
2 ex rast Kollaskogen, Hl  12:30 (Mikael Nilsson, Sara Athley Nilsson)
Utmed Svangatan.
1 ex lockläte Hantverksg. 26, Hl (Julius Wengelin Grantén)
Snösparv
3 ex födosökande Glommens havsbad, Hl (Mats Axelson)
Sävsparv
6 ex födosökande Långenäsviken, Hl (Anders Wirdheim)